Ministerstwo wyjaśnia, co z numerem NIP w transakcjach do 450 złotych

Przedsiębiorcy bali się konsekwencji w przypadku pomyłki przy podawaniu numeru NIP oraz wskazywali na utrudnienia w prowadzeniu ewidencji elektronicznej w przypadku uznania paragonu z NIP-em za fakturę uproszczoną. Rzecznik MŚP wystąpił w tej sprawie do Ministra Finansów.
Minister wyjaśnił, że jeśli kwota faktury nie jest wyższa niż 450 zł brutto (100 euro), to paragon z numerem NIP należy traktować jako fakturę uproszczoną i dodatkowo "zwykłej" faktury się już nie wystawia. Co z ewidencjonowaniem w takim razie? W tej sytuacji, jako kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, należy podać kolejny numer paragonu.

Ponieważ wiele obaw budziło podanie błędnego numeru NIP, minister odniósł się też do tej kwestii. Resort potwierdził, że można wystawić notę korygującą do faktury wystawionej do paragonu (lub paragonu fiskalnego traktowanego jak faktura uproszczona), jeśli popełniono błąd w numerze NIP nabywcy. Jako błąd należy w tym przypadku rozumieć oczywistą pomyłkę, np. przestawienie cyfr, wpisanie jednej błędnej cyfry, albo brak jednej cyfry w całym numerze.

W tej sytuacji należy wystawić fakturę z takim samym błędnym NIP-em (z paragonu), a potem - do niej - notę korygującą już z prawidłowym numerem. Tej procedury nie można zastosować, gdy na paragonie nie ma w ogóle numeru, albo podany kompletnie błędny numer (np. składający się z samych "9"), albo też numer innego podatnika.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności