Ministerstwo Sprawiedliwości chce nagrywać przebieg czynności notarialnych

Minister Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie obowiązku nagrywania czynności notarialnych. Z pomysłem nagrywania wystąpił też Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu w sprawie wyłudzania mieszkań pod pretekstem umów pożyczkowych.

Minister Sprawiedliwości rozważa także zaostrzenie kar dyscyplinarnych dla notariuszy, którzy zatwierdzają lichwiarskie umowy.

Problemem jest to, że ustalenie po fakcie, jak naprawdę wyglądała rozmowa u notariusza, jakich informacji i pouczeń on udzielił, jest bardzo trudne. Stąd pomysł nagrywania czynności notarialnych z udziałem dwóch stron (co pomogłoby też samym notariuszom w udowodnieniu prawidłowości swojego postępowania).

Ważne
Pomysł z nagrywaniem czynności notarialnych jest efektem skarg od osób, które w wyniku niekorzystnych umów w formie aktów notarialnych utraciły prawo do swoich nieruchomości. Ich zdaniem notariusze nie informowali ich o faktycznych skutkach podpisywanego aktu notarialnego. 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności