Jak co roku Ministerstwo Finansów prowadzi akcję „Szybki PIT”, która ma pomagać osobom fizycznym w rozliczeniu podatku dochodowego. To już ósma edycja kampanii, która ruszyła w połowie lutego i zakończy się dwa tygodnie po zamknięciu okresu rozliczeniowego (w tym roku upływającego 2 maja, ponieważ 30 kwietnia czyli ostatniego dnia rozliczeń wypada sobota – dzień wolny od pracy).

Pomoc osobom fizycznym w wypełnianiu zeznań podatkowych spoczywa przede wszystkim na urzędnikach urzędów skarbowych. W ramach prowadzonej przez MF akcji będą m.in. dni otwarte w urzędach skarbowych, wydłużone godziny pracy pod koniec kwietnia (kiedy najwięcej osób składa zeznania podatkowe) i dyżury telefoniczne ekspertów.

Akcja jest obecna na portalach społecznościowych (ma swój profil na Facebooku). Akcja ma także swoją stronę internetową www.szybkipit.pl (jest tam m.in. aplikacja, umożliwiająca znalezienie odpowiedzi na pytania związane z akcją).

Akcja, prowadzona przez MF, ma zachęcić Polaków do składania deklaracji podatkowych przez Internet. Polacy coraz chętniej korzystają z tej drogi rozliczania się z fiskusem: w 2011 r. niemal milion zeznań PIT przesłano drogą elektroniczną, rok później ponad dwa razy tyle, by w 2013 r. osiągnąć poziom 3,5 mln. W 2014 r. złożono 5,2 mln PIT-ów. W 2015 r. drogą elektroniczną złożono prawie 7,5 mln rozliczeń.

W ramach akcji Szybki PIT dla podatników przygotowano kilka udogodnień:

  • dzień otwarty w urzędach skarbowych – 16 kwietnia,
  • wydłużone godziny pracy w urzędach skarbowych – 28 i 29 kwietnia – dla wszystkich spóźnialskich urzędy skarbowe w te dni będą pracowały dłużej.
  • w urzędach będą dostępne specjalne stanowiska komputerowe, umożliwiające wysłanie deklaracji drogą internetową.