Ministerstwo: dane z JPK zabezpieczone przed wyciekiem

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na interpelację nr 9998, w jaki sposób zabezpieczone są dane przesyłane przez firmy w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Pytał o to poseł Tomasz Jaskóła. Według niego przedsiębiorcy obawiają się, że sposób przesyłania i gromadzenia danych nie gwarantuje zabezpieczenia przed ich wyciekiem.

Ministerstwo wyjaśniło, że dane JPK są zabezpieczone zgodnie z przepisami o tajemnicy skarbowej i ochronie danych osobowych w formie elektronicznej. Dostęp do nich – w celu wykonania zadań analitycznych – mają jedynie upoważnieni pracownicy resortu finansów.

– Jednolite Pliki Kontrolne przesyłane są przez przedsiębiorców do chmury publicznej w postaci zaszyfrowanej kluczem publicznym Ministerstwa Finansów. Do szyfrowania JPK wykorzystywane są silne algorytmy kryptograficzne AES oraz RSA. Odszyfrowanie możliwe jest tylko w środowisku Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów (CPD MF) z wykorzystaniem chronionego klucza prywatnego MF – napisał wiceminister Paweł Gruza.

Zaznaczył, że system JPK pomyślnie przeszedł zarówno testy bezpieczeństwa, jak i zewnętrzny audyt bezpieczeństwa. Ponadto wszystkie dane są objęte tajemnicą skarbową, której naruszenie jest zagrożone karą pozbawienia wolności (zgodnie z art. 306 ordynacji podatkowej).

Przy tworzeniu systemu ministerstwo wzorowało się na systemach portugalskim i luksemburskim. Polska wersja JPK oparta jest na standardzie OECD zwanym Standard Audit File – Taxes (SAF-T) w wersji 2.0 z 2010 r. Podobne rozwiązania wdrożyły ostatnio Słowacja, Czechy, Litwa, Łotwa i Estonia. Takie plany mają też inne kraje UE.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem raportowania w formacie JPK zostali objęci mali i średni przedsiębiorcy. Od lipca 2016 r. taki obowiązek mają największe firmy.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności