MF: pomoc dla podatników to priorytet

Pracownicy urzędów skarbowych dokładają wszelkich starań, aby rozstrzygnięcia w sprawach przyznawania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych wydawane były bez zbędnej zwłoki – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania DGP o stosowanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, czyli rozkładania ich na raty, odraczania płatności i umorzeń zaległości podatkowych.

Wczoraj w artykule „Nie jest łatwo o odroczenie podatku bądź raty” (DGP nr 77/2020) informowaliśmy, że urzędnicy wymagają od podatników składania wielu dodatkowych dokumentów mających uzasadnić złą sytuację finansową, choć zgodnie z wytycznymi, jakie przesłało MF do naczelników urzędów skarbowych, ulgi w zapłacie podatków miały być udzielane szybko i bez zbędnych formalności.

Resort w odpowiedzi na pytania DGP podkreślił, że pomoc dla podatników jest dla fiskusa priorytetem, dlatego pracownicy urzędów skarbowych dokładają starań, aby rozstrzygnięcia w sprawach przyznawania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych wydawane były bez zbędnej zwłoki i bez rozbudowanego postępowania dowodowego. Urzędnicy wykorzystują informacje składane przez podatników, dane powszechnie znane i te podawane tylko organom z urzędu. MF zaznacza również, że urzędy skarbowe mają obowiązek dochować należytej staranności w rozpatrywaniu złożonych wniosków i potwierdzaniu ich zasadności.

– Podatnicy, których problemy finansowe są skutkiem pandemii, mogą składać wnioski o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych zarówno papierowo, jak i elektronicznie, korzystając przykładowo z wniosków udostępnionych na stronach www.biznes.gov.pl – wyjaśnia resort finansów. ©℗

Łukasz Zalewski
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności