Mała liczba kandydatów do przedszkola co do zasady nie może powodować nieotwarcia funkcjonującego przedszkola. W przypadku nowotworzonego przedszkola, należy rozważyć ewentualne przesunięcie daty rozpoczęcia funkcjonowania przyszłego przedszkola, z zachowaniem wymogów formalnych.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Kwestia związana z nie otwieraniem przedszkola w związku z małą liczbą kandydatów zgłoszonych w ramach przeprowadzonej rekrutacji, musiałaby się wiązać z de facto likwidacją funkcjonującego przedszkola. W ramach obowiązujących przepisów, nie można bowiem takiego przedszkola czasowo zamknąć jedynie na okres jednego roku z uwagi na małą liczbę dzieci.

Z kolei trzeba pamiętać, że ewentualne zmiany organizacyjne funkcjonującego przedszkola, muszą się odbywać z poszanowaniem art. 89 w związku z art. 4 pkt 1 Prawa oświatowego. Tym samym, nie można dokonać likwidacji przedszkola w trakcie roku szkolnego, a procedura przewiduje dwuetapowość postępowania, którego pierwsza część musi być zakończona do końca lutego roku, w którym ewentualnie a być dokonana likwidacja przedszkola. Przedszkole, podobnie jak szkołę można zlikwidować z końcem roku szkolnego (31 sierpnia).

Tym samym, mała liczba kandydatów do funkcjonującego przedszkola, co do zasady nie może być przesłanką do nie otwierania takiego przedszkola w danym roku szkolnym.

W przypadku jednak nowotworzonego przedszkola, którego rozpoczęcie działalności jest planowane z początkiem danego roku szkolnego, wydaje się zasadne podjęcie przez organ prowadzący (w tym przypadku organ stanowiący gminy) decyzji o zmianie uchwały w sprawie utworzenia nowego przedszkola poprzez zmianę daty rozpoczęcia działalności – np. przesunięcie na kolejny rok szkolny. Jednocześnie rodziców kandydatów do przedszkola, które miało powstać należy poinformować o dokonanych zmianach, jak również należy zapewnić miejsce w innym przedszkolu prowadzonym przez gminę.

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą małej ilości kandydatów do przedszkola, warto również rozważyć zmiany organizacyjne, poprzez właśnie likwidację przedszkola (a w przypadku planowanego otworzenia, ostateczną rezygnację z tego zamierzenia z zachowaniem wymogów formalnych) oraz np. utworzenie punku [przedszkolnego, bądź też oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

Beck Akademia - praktyczne szkolenia online - sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź