Likwidacja OFE najwcześniej po wakacjach. Nowe zapowiedzi

Zgodnie z zapowiedziami obecnie trwają pracę nad ostatecznym brzmieniem projektu ustawy, nie ma niestety nadal szczegółów decyzji w jakim kierunku pójdą zmiany. Zgodnie z majowymi informacjami domyślnym rozwiązaniem ma być przeniesienie środków na IKE+, co będzie się wiązało z pomniejszeniem zgromadzonego kapitału o 15% opłatę przekształceniową, jej wysokość może ulec zmniejszeniu do 10% albo nawet 8%. W grze są jeszcze inne pomysły, zgodnie z którymi likwidacja OFE może być jakimś stopniu powiązana z PPK. Szczególnie w ramach transferu środków z opłaty przekształceniowej. Powiązanie OFE z PPK może być uzasadniane niskim poziomem partycypacji w PPK. 

W wakacje projekt ustawy ma zostać zaprezentowany, natomiast prace legislacyjne są zaplanowane na jesień wraz z ofensywą legislacyjną projektów w ramach Polskiego Ładu. To oznacza, że do końca roku są szanse na uchwalenie ustawy likwidującej OFE, a sam proces likwidacji powinien mieć miejsce w 2022 r., także likwidacja OFE będzie miała kilkumiesięczne opóźnienie w stosunku do harmonogramu z 2021 r. 
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności