Lekarze chcą uznania punktów z zagranicy

Kursy medyczne i wykłady lub doniesienia organizowane poza granicami kraju nie należą do form doskonalenia zawodowego, za które lekarzom przyznawane są punkty edukacyjne – uznało w grudniu zeszłego roku Ministerstwo Zdrowia. Z taką interpretacją nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów nie zgadza się Naczelna Rada Lekarska (NRL).

– W rozporządzeniu nie wskazano, że chodzi jedynie o zdarzenia edukacyjne na terenie kraju. Lekarze powinni otrzymywać punkty edukacyjne za kursy, wykłady lub doniesienia poza Polską, tym bardziej że punktowany jest udział w zagranicznym kongresie, zjeździe, konferencji i sympozjum naukowym – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. I dodaje, że punkty uzyskiwane za granicą izby będą starały się przeliczać na polskie odpowiedniki. Dotyczy to zarówno kursów bezpłatnych, jak i płatnych, opłacanych zarówno przez samych lekarzy, jak i macierzysty szpital czy uczelnię.

NRL popierają młodzi lekarze, którzy zwracają uwagę, że nie tylko premiowanie zagranicznych wykładów wymaga regulacji. – Niejasne są też zasady odbywania za granicą części specjalizacji. Teoretycznie możemy wziąć urlop na staż specjalizacyjny w szpitalu poza granicami kraju, ale nie jest jasne, jak poświadczyć, że rzeczywiście zdobyliśmy tam konkretne umiejętności – tłumaczy Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. – Wydaje się, że powinno wystarczyć zaświadczenie z zagranicznego szpitala przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. W praktyce nie zawsze tak jest. To zniechęca wielu kolegów, którzy w stażu za granicą uczestniczą podczas urlopu, co wydłuża czas robienia specjalizacji – mówi Patecki.

Jego zdaniem uproszczenie przepisów przysłużyłoby się polskiej służbie zdrowia. – Większość z nas zna języki i mogłoby sporo skorzystać na szkoleniu w czołowych ośrodkach za granicą – podkreśla.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności