Kultura prędko dostanie pieniądze

Od 3 lutego obowiązuje nowela ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Przyznaje ona ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego upoważnienie do wydania nowego rozporządzenia. Chodzi o pomoc publiczną dla projektów z sektora kultury realizowanych na podstawie umowy pomiędzy Unią Europejską a państwami członkowskimi Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Do tej pory nie było tego rodzaju delegacji ustawowej.

Z pomocy tej finansowane jest m.in. utrzymanie nieruchomości zabytkowych, wydarzenia kulturalne oraz artystyczne, zabytki z Listy Dziedzictwa Narodowego. Upoważnienie przyznane nowelą ma charakter fakultatywny, a jego zastosowanie będzie uzależnione od dostępności bezzwrotnych środków przekazywanych Polsce w ramach tej umowy.

Rozporządzenie będzie uwzględniać wszystkie źródła, z jakich będzie udzielana pomoc publiczna ze środków, które nie pochodzą z UE.

Dzięki nowym przepisom minister kultury nie będzie musiał za każdym razem, gdy udzieli tego rodzaju pomocy, zgłaszać tego Komisji Europejskiej. Będzie więc mniej biurokracji, a wsparcie finansowe będzie udzielane szybciej. W tej chwili w Polsce funkcjonuje 12 507 instytucji kultury, które korzystają z tych dotacji.

podstawa prawna: nowela z 8 grudnia 2017 r. o prowadzeniu działalności kulturalnej Dz.U. z 19.01.2018 r., poz. 152
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności