Kultura organizacji pierwszym krokiem do zapewnienia cyberbezpieczeństwa firmy

Cyberataki kojarzone są wprawdzie z działaniami opartymi na zaawansowanych technikach, jednakże to ich prostota jest powodem, dla którego są one wybierane przez przestępców. Przed przeprowadzeniem omawianego ataku większość czasu hakerzy poświęcają na analizowanie potencjonalnego celu. Zebrane w toku planowania informacje mają zapewnić, by został on przeprowadzony skutecznie oraz pozostał niewykryty przez możliwie najdłuższy czas. Przyczyną powodzenia działania hakerów są zazwyczaj nieodpowiednie protokoły bezpieczeństwa.
Popularne techniki cyberataków
Pomimo mijających lat najpopularniejszą drogą do zainfekowania systemu nadal pozostaje dostarczenie złośliwego oprogramowania drogą mailową. Oszustwa phishingowe oparte są na rozsyłaniu wiadomości e-mail (zawierających hiperlinki) do zaufanych kontaktów. W przypadku kliknięcia w otrzymany link przez odbiorcę korespondencji dochodzi do infekcji, w ramach której hakerzy otrzymają dostęp do danych osobowych, haseł, kont i programów znajdujących się w systemie. Zgodnie ze statystykami przedstawionymi przez Varonis z atakami phishingowymi mierzyło się 62% firm, a ich wykrycie zajmuje średnio 206 dni.
Świadomość jest kluczem
Działania redukujące ryzyko przeprowadzenia skutecznego ataku w firmie powinny obejmować przeprowadzenie stosownych szkoleń. Wysoki poziom świadomości oraz traktowanie cyberbezpieczeństwa jako jeden z elementów kultury w organizacji może zapewnić stałe przestrzeganie dobrych praktyk. Niemniej jednak należy mieć na względzie, by przeprowadzone działania edukacyjne zostały dopasowane pod względem poziomu skomplikowania do odbiorcy szkolenia i poziomu jego wiedzy.
Kolejnym pomocnym krokiem może być wyznaczenie konkretnych osób odpowiedzialnych za nadzorowanie działań w zakresie cyberbezpieczeństwa w każdym dziale. Stanowiłyby one również punkty kontaktowe dla innych pracowników w przypadku pojawienia się możliwych pytań, czy wątpliwości w omawianej tematyce.
Poza podnoszeniem poziomu świadomości istotne jest wdrożenie zabezpieczeń zapewniających ochronę zarówno przed zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi zagrożeniami. Dadzą one możliwość m.in. kontroli uzyskiwania dostępu do kont czy rotację używanych w organizacji haseł.
Traktowanie dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa jako element kultury firmy umożliwi nie tylko zrozumienie zagrożeń, ale podniesie skuteczność zapobiegania ich wystąpieniu.

Źródło:

https://hackernoon.com/why-cybersecurity-must-start-with-company-culture-mc663yw2


 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności