Kto pierwszy ten lepszy – co decyduje o wpisie do księgi wieczystej?

Nie można ograniczyć sądu w postępowaniu o wpis w księdze wieczystej do roli organu rejestrowego (post. SN z 6.7.2016 r., IV CSK 676/15).

Sąd Najwyższy rozpatrzył kwestię, która wynikła w sporze o wpis do księgi wieczystej na tle konfliktu we władzach spółki. Ponieważ różni szefowie zadysponowali w ciągu kilku dni tą samą nieruchomością do sądu wieczystoksięgowego trafiły, w ciągu kilku dni, jeden po drugim, dwa akty notarialne.

Sąd Najwyższy uznał, że „Kierowanie się kolejnością złożenia wniosków o wpis do księgi wieczystej jest, owszem, nakazem ustawowym, decyduje zatem stan rzeczy istniejący w chwili wpływu wniosku. Należy jednak odróżnić stan rzeczy rozumiany jako treść wniosku, księgi wieczystej, od stanu prawnego, który wymaga pełnego zbadania dokumentów stanowiących podstawę wpisu”.

Ważne
W postępowaniu wieczystoksięgowym kontroli sądu podlega również skuteczność czynności prawnej, która stanowi podstawę wpisu. Księgi wieczyste są publicznym rejestrem praw dotyczących nieruchomości, nie można tracić z pola widzenia interesu publicznego, tj. bezpieczeństwa obrotu prawnego.

Sąd wieczystoksięgowy ma obowiązek zapobiegać wpisom niezgodnym z rzeczywistym stanem prawnym, zwłaszcza gdy ma on stosowną wiedzę. Tym bardziej, że nie wyłącza to możliwości usunięcia tej niezgodności w innym postępowaniu (tj. o uzgodnienie stanu ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym).
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności