Wicepremier i MKiDN Piotr Gliński powiedział w Sejmie, że jest zgoda Ministerstwa Finansów, żeby dwukrotne zwiększyć limit przychodów, od których można liczyć 50-proc. koszty uzysku, co dla wszystkich środowisk twórców, artystów, dziennikarzy, naukowców jest dobrą wiadomością. Miało to miejsce podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim.

Na stronie resortu stwierdzono, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników, którzy wykonują twórcze zawody, projekt ustawy przewiduje podwyższenie limitu dotyczącego stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów dla twórców o 100 proc., tj. do kwoty 85 528 zł rocznie. Oznacza to, że do poziomu 171 056 zł rocznych przychodów, twórcy będą mogli odliczać 50% kosztów ich uzyskania.

Jak stwierdził wicepremier Morawiecki: „(…) działalność twórców, w tym artystów, którzy pielęgnują dobra kultury, ma bezpośrednie przełożenie na rozwój gospodarki i technologii.

Zmiany mają wejść w życie od 1.1.2018 r. Jak wyjaśnił wicepremier Morawiecki podwyższenie preferencji dla twórców jest możliwe dzięki skutecznemu uszczelnianiu systemu podatkowego.

Warto dodać, że z projektu ustawy z 27.10.2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika m.in., że przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.), czyli umożliwiający zastosowanie 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów, stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności:

1) twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa,

2) badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej,

3) artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii,

4) w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów,

5) publicystycznej.