Korzystne rozwiązania podatkowe dla firm inwestujących w najem nieruchomości w gminie

Resort finansów wycofał projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości i zastąpił go nowym projektem o firmach inwestujących w najem, działających na rynku mieszkaniowym. Celem projektu jest zarówno zwiększenie udziałów inwestorów instytucjonalnych na krajowym rynku nieruchomości mieszkalnych przeznaczonych na wynajem jak również umożliwienie działania na tym rynku inwestorom detalicznym.

Zdaniem Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju polski rynek najmu nieruchomości mieszkalnych rozwija się słabo ponieważ w polskim systemie prawnym nie występują podmioty ze szczególnym statusem podatkowym, znane w obcych systemach prawnych jako tzw. spółki typu REIT (Real Estate Investment Trust).

Projekt na polskie REIT zakłada, że FINN (firmy inwestujące w najem nieruchomości) ma być spółką akcyjną, której głównym przedmiotem działalności będzie wynajem nieruchomości mieszkalnych. Ona sama, spółki od niej zależne, jak i inwestujący w FINN akcjonariusze mają mieć zapewnione preferencje podatkowe.

Ważne
W firmie inwestującej w najem korzystne podatkowo warunki inwestowania polegać mają na odroczeniu obowiązku zapłaty podatku z tytułu uzyskanych dochodów m.in. z najmu nieruchomości mieszkalnych oraz ze zbycia takich nieruchomości do czasu wypłaty ich równowartości jako dywidendy na rzecz inwestorów (akcjonariuszy). Ponadto wprowadzona ma zostać preferencyjna 8,5% stawka podatku od dochodów FINN z najmu.
Spółki zależne od FINN będą korzystać ze zwolnienia w podatku od dochodów uzyskanych z najmu lokali oraz ich zbycia - pod warunkiem wypłaty w określonym terminie dywidendy na rzecz firmy inwestującej.

W projekcie proponuje się również zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiąganych z inwestycji w nowe spółki.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności