Koronawirus: Kominiarz może przyjść później

Niektórzy zarządcy budynków zaplanowali przeglądy stanu technicznego na marzec i kwiecień. Epidemia stworzyła dla nich niespodziewane problemy. Wątpliwości było tak dużo, że specjalne oświadczenie w tej sprawie wydało Ministerstwo Rozwoju, które przypomniało, że kontrola nie musi być przeprowadzana teraz: „Właściciele lub zarządcy obiektów mają cały rok kalendarzowy na to, aby zapewnić jej realizację” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo, powołując się na art. 62 ust. 1 pkt 1 PrBud wyjaśnia, że obiekty budowlane w czasie ich użytkowania, przynajmniej raz w roku, mają być poddawane kontroli technicznej. W tym czasie należy sprawdzić:

  • elementy budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu;
  • instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska;
  • instalacje gazowe oraz przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne).

Ministerstwo wskazuje, że kontrola ma być przeprowadzona przynajmniej raz w roku kalendarzowym – między datą kontroli w roku poprzednim i w roku bieżącym, jak podkreśla Ministerstwo, „nie musi upłynąć równo 365 dni (1 rok)”. Dlatego, biorąc pod uwagę ryzyko zakażenia, resort zaleca racjonalne działania. Przypomina jednocześnie, że brak możliwości wykonania kontroli teraz nie oznacza, że nie trzeba jej przeprowadzać w ogóle.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności