Kopeć: lek biopodobny to nie wyrób czekoladopodobny

Są tak samo bezpieczne i skuteczne jak leki biologiczne referencyjne, którymi już jesteśmy leczeni. Straszenie nimi pacjentów to efekt walki o rynek – uważa Krzysztof Kopeć, prawnik i prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Gość red. Karoliny Kowalskiej w #RZECZoPRAWIE mówił o lekach biologicznych biopodobnych, które właśnie wchodzą na listę refundacyjną po dziesięciu latach wyłączności cenowej leków oryginalnych. To budzi niepokój pacjentów.

– Ich nazwa źle się kojarzy. Tak pejoratywnie jak wyrób czekoladopodobny. Z prof. Bralczykiem analizowaliśmy temat i według nas te leki powinny się nazywać „leki biologiczne biorównoważne". One są tak samo skuteczne i tak samo ważne w terapii jak leki biologiczne oryginalne, czyli referencyjne. Przede wszystkim jednak są bardziej dostępne, ponieważ konkurencja wymusza obniżkę cen. Może ona sięgać nawet 50 proc. – powiedział Krzysztof Kopeć. Jego zdaniem leki biorównoważne są też bezpieczne.

—jaga
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności