Komu mieszkańcy gminy nie powinni płacić za odbiór śmieci?

Spółka komunalna nie może zostać upoważniona przez wójta do pobierania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (wyr. NSA z 10.5.2016 r., II FSK 1409/14).

W ocenie NSA:

ustalanie,

pobór i

windykacja

opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi to czynności, do których wykonywania upoważniony jest wójt (jako organ podatkowy), chyba że do poboru opłaty gmina wyznaczyła inkasenta (co w rozpatrywanej sprawie nie nastąpiło). Dopuszczalne jest jedynie udzielenie pełnomocnictwa pracownikowi jednostki organizacyjnej, która organ obsługuje, w tym przypadku urzędu gminy. Oznacza to, że wykonywanie zadań z zakresu ustalania i poboru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi np. przez pracowników lub organy spółek komunalnych jest niedopuszczalne.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności