Włoski organ stwierdził, że firmy w niewystraczający sposób informują użytkowników o pozyskiwaniu i wykorzystywaniu ich danych w celach komercyjnych. Zdaniem organu informacje nie są przekazywane w sposób jasny i natychmiastowy.

Jednocześnie organ stwierdził, że zbierane dane osobowe są konieczne do usprawnienia usługi oraz zwiększenia personalizacji doświadczeń. Wobec czego nie zakwestionował możliwości zbierania tych danych osobowych przez gigantów.

Wydaje się, że działania włoskiego organu wpisują się w działania antymonopolowe Unii Europejskiej względem firmy Google. Przypomnijmy, że Komisja Europejska nałożyła karę na giganta w wysokość 2,42 mld euro w związku z nadużywaniem pozycji dominującej należącej do niego wyszukiwarki internetowej.

Zdaniem włoskiego organu, niewystarczające informacja przekazywana w momencie tworzenia konta użytkownika uniemożliwia podjęcie świadomej decyzji w zakresie wyrażenia zgody na wykorzystywanie tych danych w celach komercyjnych. Ponadto, organ zakwestionował zgodę, którą udziela użytkownik, z której nie wynika jasno, że jej wyrażenie wiąże się z udostepnieniem ich danych podmiotom trzecim.

Warto zwrócić uwagę, że Google prowadzi prace nad wprowadzeniem rozwiązania Privacy Sandbox, które ma zastąpić pliki cookies w przeglądarce Chrome. Nadzór nad prowadzonymi pracami jest zapewniany przez brytyjski organ antymonopolowy. Zdaniem Gogole przygotowywane rozwiązanie ma zapewnić większą przejrzystość w przetwarzanych i udostępnianiach danych.

Proponowane przez Google rozwiązania wzbudzają obawy brytyjskiego organu wykorzystywania ich do śledzenia użytkowników w celu mierzenia wydajności wyświetlanych użytkownikom reklam na różnych stronach, w tym nienależących do Google. Taka ingerencja może być niezgodna z polityką antymonopolową, którą określiła Komisja Europejska. Co więcej może naruszać dobra osobiste użytkowników oraz być sprzeczna z prawem do prywatności użytkowników.

Źródło: https://www.cyberdefence24.pl/apple-i-google-zaplaca-10-mln-euro-za-niedozwolony-obrot-danymi-uzytkownikow