Komercyjne wykorzystywanie danych osobowych pod okiem organu włoskiego

Włoski organ stwierdził, że firmy w niewystraczający sposób informują użytkowników o pozyskiwaniu i wykorzystywaniu ich danych w celach komercyjnych. Zdaniem organu informacje nie są przekazywane w sposób jasny i natychmiastowy.

Jednocześnie organ stwierdził, że zbierane dane osobowe są konieczne do usprawnienia usługi oraz zwiększenia personalizacji doświadczeń. Wobec czego nie zakwestionował możliwości zbierania tych danych osobowych przez gigantów.

Wydaje się, że działania włoskiego organu wpisują się w działania antymonopolowe Unii Europejskiej względem firmy Google. Przypomnijmy, że Komisja Europejska nałożyła karę na giganta w wysokość 2,42 mld euro w związku z nadużywaniem pozycji dominującej należącej do niego wyszukiwarki internetowej.

Zdaniem włoskiego organu, niewystarczające informacja przekazywana w momencie tworzenia konta użytkownika uniemożliwia podjęcie świadomej decyzji w zakresie wyrażenia zgody na wykorzystywanie tych danych w celach komercyjnych. Ponadto, organ zakwestionował zgodę, którą udziela użytkownik, z której nie wynika jasno, że jej wyrażenie wiąże się z udostepnieniem ich danych podmiotom trzecim.

Warto zwrócić uwagę, że Google prowadzi prace nad wprowadzeniem rozwiązania Privacy Sandbox, które ma zastąpić pliki cookies w przeglądarce Chrome. Nadzór nad prowadzonymi pracami jest zapewniany przez brytyjski organ antymonopolowy. Zdaniem Gogole przygotowywane rozwiązanie ma zapewnić większą przejrzystość w przetwarzanych i udostępnianiach danych.

Proponowane przez Google rozwiązania wzbudzają obawy brytyjskiego organu wykorzystywania ich do śledzenia użytkowników w celu mierzenia wydajności wyświetlanych użytkownikom reklam na różnych stronach, w tym nienależących do Google. Taka ingerencja może być niezgodna z polityką antymonopolową, którą określiła Komisja Europejska. Co więcej może naruszać dobra osobiste użytkowników oraz być sprzeczna z prawem do prywatności użytkowników.

Źródło: https://www.cyberdefence24.pl/apple-i-google-zaplaca-10-mln-euro-za-niedozwolony-obrot-danymi-uzytkownikow
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności