Kombatanci będą zwolnieni z kosztów

Posłowie PiS chcą zwolnić z opłat sądowych pozwy składane przez kombatantów oraz ich rodziny. Chodzi o te dotyczące roszczeń majątkowych w sprawach o ochronę wizerunku Polaków i Polski.

W tym celu parlamentarzyści złożyli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

W środę na sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

Z podobnego zwolnienia będą korzystać ofiary ludobójstwa, zbrodni wojennych, przeciwko ludzkości, zbrodni agresji, a także ich spadkobiercy.

Kosztów nie zapłacą też instytucje, które zajmują się ochroną wizerunku Polski oraz patriotycznych tradycji z czasów wojennych i komunizmu.

Posłowie chcą w ten sposób ułatwić pociąganie do odpowiedzialności osoby i podmioty, które naruszają dobry wizerunek Polski i Polaków i rozpowszechniają nieprawdziwe, szkalujące informacje na temat historii. Chodzi m.in. o nieprawdziwe wypowiedzi dotyczące obozów koncentracyjnych.

Posłowie uważają też, że osoby, które ucierpiały na wojnie, mają już 80 lat i więcej nie powinny wnosić tych opłat. W wielu wypadkach ich po prostu na występowanie z roszczeniami nie stać.

Autorzy projektu przyznają, że nie są w stanie oszacować dokładnie, jakie będą skutki finansowe wejścia w życie tych przepisów. Ministerstwo Sprawiedliwości nie gromadzi danych o liczbie postępowań o ochronę dóbr osobistych wszczynanych przez wymienione osoby.

Na podstawie dostępnych publicznych informacji można natomiast oszacować, że w Polsce żyje obecnie kilkadziesiąt tysięcy poszkodowanych w drugiej wojnie światowej. Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez Trzecią Rzeszę (jej członkami są dawni przymusowi robotnicy) liczy ok. 25 tys. członków.

Natomiast liczba spadkobierców osób poszkodowanych w drugiej wojnie światowej to miliony osób.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności