Kolejna skarga na TikTok’a

Niebezpieczne działania platformy

Aplikacja służąca do tworzenia i udostępniania filmów budzi obiekcje wśród organów zajmujących się ochroną danych osobowych. BEUC motywuje swoją skargę ochroną praw dzieci i młodzieży, którym zagrażają nie tylko szkodliwe treści na platformie, ale także ukryty marketing nierzadko stosowany na niej przez użytkowników o największych zasięgach bez świadomości najmłodszych korzystających. Według regulaminu aplikacji, jej zarządzający ma m.in. prawo do rozpowszechniania i reprodukcji filmów zamieszczanych przez użytkowników bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, co według organizacji narusza prawo do ochrony danych osobowych użytkowników. Zaniepokojenie rodzi także uprawnienie właściciela TikToka do zmiany kursu wirtualnej waluty wykorzystywanej odpłatnie przez użytkowników aplikacji, co może umożliwić właścicielowi wpływanie na ich transakcje finansowe.

RODO

BEUC w skardze podkreśla, że TikTok narusza przepisy RODO nie informując w sposób jasny i zrozumiały swoich użytkowników o rodzaju gromadzonych danych osobowych, celu i podstawie prawnej ich gromadzenia. Organizacja oczekuje także od innych państw wszczęcia postępowań w celu zbadania przestrzegania standardów ochrony praw konsumentów oraz ich danych osobowych przez regulamin i praktykę aplikacji.

Źródło: https://www.beuc.eu/publications/beuc-files-complaint-against-tiktok-multiple-eu-consumer-law-breaches/html
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności