Obecnie obowiązujące przepisy ustawy z 2.7.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej nakładają na przedsiębiorcę, który wprowadza towar do obrotu w Polsce, obowiązek umieszczania na nim pisemnych informacji w języku polskim określających firmę przedsiębiorcy i jego adres oraz danych umożliwiających identyfikację towaru. Przepis ten nakłada na polskie firmy obowiązek umieszczania na towarach adresu dystrybutora mającego siedzibę w Polsce. W praktyce oznacza to konieczność ponoszenia przez polskie firmy dużych kosztów zmiany opakowania produktów, po ich wprowadzeniu na rynek polski.
Proponowane zmiany
Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje likwidację obowiązku podawania adresu polskiego dystrybutora. Oznakowanie produktu nastąpi (na podstawie przepisów o ogólnych bezpieczeństwie produktów) poprzez odesłanie do adresu dystrybutora w państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Po zmianach przedsiębiorca z Unii Europejskiej (lub innego państwa EOG – Islandii, Norwegii, Liechtensteinu) będzie mógł oznaczyć produkt adresem swojej firmy znajdującej się w UE/EOG.
Powyższe zmiany pozwolą polskim firmom zaoszczędzić około 70 mln zł. rocznie. Projekt nowelizacji zakłada wejście w życie tej zmiany od 1 stycznia 2015 r. Nie będzie zmian w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego w zakresie sprzedaży z udziałem konsumentów, dotyczących oznaczenia towarów.
Likwidacji ma ulec także obowiązek oznaczania towaru informacją umożliwiającą jego identyfikację, jeżeli przeznaczenie towaru będzie wynikało z jego istoty, która zapewni klientowi dokonanie świadomego zakupu.
Omawianym projektem zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zajmie się teraz Sejm.