Kiedy 10% amortyzacji przy wynajmie mieszkania?

Właściciel mieszkania chciał rozszerzyć działalność gospodarczą o wynajem i zarządzanie nieruchomościami. Mieszkanie, kupione w 2011 r., chciał wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Poprzedni właściciel użytkował je krócej niż 60 miesięcy. Obecny właściciel zapytał, czy przysługuje mu indywidualna stawka amortyzacji? Było to o tyle ważne, że właściciele mieszkań mogą obniżyć podatek od najmu dzięki amortyzacji. Standardowa stawka wynosi 1,5%, jednak dla pewnej grupy środków trwałych możliwe jest zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacji. Można by wtedy odliczyć rocznie nawet 10%.

Dyrektor Izby Skarbowej orzekł, że nie ma podstaw do takiego odliczenia. Zwrócił uwagę, że środki na nabycie i ulepszenie środków trwałych nie mogą być odliczane jednorazowo, ale w formie amortyzacji.

Na podstawie art. 22j ust. 3 pkt 1 PDOFizU można by w tym przypadku zastosować indywidualną stawkę amortyzacji, jeśli przed nabyciem lokal byłby używany przez sprzedawcę przez 60 miesięcy – w tym stanie faktycznym jednak tak nie było.

Nie ma znaczenia, że obecny właściciel wykorzystywał lokal przez taki okres. Według Dyrektora KIS nie można zaliczyć mieszkania do kategorii środków trwałych, którym przysługuje indywidualna stawka amortyzacji.

Odliczenia wynoszącego do 10% wartości lokalu w skali roku mogą dokonać także właściciele nieruchomości, którzy rozliczają najem prywatny, czyli zawierają stosowną umowę poza działalnością gospodarczą i wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych, według stawek 17% i 32%.

W zakresie najmu prywatnego możliwe jest też rozliczanie się innym sposobem, czyli ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – tutaj stawki wynoszą 8,5% oraz 12,5%. W tym przypadku nie odlicza się żadnych kosztów.




 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Zasady przetwarzania danych osobowych