Kazimirski: skala tortur na posterunkach jest zbyt duża

– Potrzebne są zmiany w prawie, bo skala tortur na posterunkach jest zbyt duża. Będą one dobre i dla obywateli, i dla funkcjonariuszy – mówił Przemysław Kazimirski z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

Przez dziewięć lat za znęcanie się celem uzyskania zeznań sądy skazały 42 funkcjonariuszy. – Zaapelowaliśmy do ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, by m.in. zatrzymanemu od początku przysługiwało prawo do adwokata – mówił Kazimirski. Ponadto wszyscy w chwili zatrzymania powinni być objęci badaniami stanu zdrowia. – Prawo zadziałałoby w dwie strony. Z jednej strony rzadziej dochodziłoby do takich sytuacji jak we Wrocławiu, z drugiej zatrzymanemu trudniej byłoby pomówić policję o wymuszanie zeznań – podkreślił ekspert. Konieczne jest też wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstwa tortur, a także regularne szkolenie funkcjonariuszy z ochrony praw człowieka.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności