Kancelaria premiera przegrała w sądzie z fiskusem

ORZECZENIE

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów uważała, że jej pracownicy tworzący programy komputerowe mają prawo do 50-proc. kosztów podatkowych bez żadnych ograniczeń. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie się z tym nie zgodził.

Kuriozalne w tej sprawie było to, że z wnioskiem o interpretację indywidualną wystąpiła do ministra rozwoju i finansów (w jego imieniu działał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie)... Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Było to w październiku 2016 r.

Spór toczył się o to, czy pracownicy Działu Analiz Strategicznych KPRM, którzy dostają wynagrodzenie za tworzenie programów komputerowych, mają nieograniczone prawo do 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, czy koszty te przysługują im tylko do kwoty 42 764 zł rocznie (obecnie limit ten jest dwukrotnie wyższy, art. 22 ust. 9a ustawy o PIT).

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że od 1 stycznia 2013 r. łączne 50-proc. koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć rocznie 42 764 zł. W tym zakresie uznał więc, że stanowisko KPRM jest nieprawidłowe. Kancelaria się z tym nie zgodziła. Uważała, że całe wynagrodzenie za twórczą pracę może być objęte podwyższonymi kosztami, bez limitu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał wczoraj rację fiskusowi. Stwierdził, że z art. 22 ust. 9a ustawy o PIT jasno wynika, iż 50-proc. koszty są limitowane. Uzasadniając wyrok, sędzia Piotr Przybysz podkreślił, że obowiązkiem płatnika jest obliczenie kosztów w prawidłowej wysokości, z uwzględnieniem ust. 9a.

Wyrok jest nieprawomocny.

Od 2018 r. limit 50-proc. kosztów wynosi 85 528 zł rocznie. Pojawił się też katalog działalności objętych takimi podwyższonymi kosztami (art. 22 ust. 9b ustawy o PIT).

Łukasz Zalewski

ORZECZNICTWO

Wyrok WSA w Warszawie z 18 kwietnia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1332/17.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności