Jak uniknąć PIT od zbycia lokalu

Kupiłem mieszkanie w lutym 2013 r. Chciałbym je sprzedać, by zainwestować w rozwój firmy. Kiedy mogę to zrobić bez podatku?

Dochód ze sprzedaży nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu po upływie pięciu lat od jej nabycia. Jeśli sprzeda pan mieszkanie w sierpniu i nie wyda pieniędzy na własne cele mieszkaniowe, zapłaci pan 19 proc. PIT. Jeśli zaś poczeka pan do stycznia 2019 r., sprzedaż będzie wolna od daniny, ponieważ upłynie pięcioletni termin.

Kupiłem mieszkanie w 2014 r. za 180 tys. zł i sprzedałem w 2018 r. za 195 tys. zł. Od jakiej kwoty zapłacę podatek?

PIT od sprzedaży nieruchomości wynosi 19 proc. Płaci się go od dochodu, czyli od przychodu odejmuje się koszty jego uzyskania. W tym przypadku dochód wynosi 15 tys. zł (195 tys. zł - 180 tys. zł).

Żeby zostać właścicielem mieszkania, musiałem spłacić pozostałych spadkobierców. Muszę jednak szybko sprzedać lokal. Czy spłata może być kosztem uzyskania przychodu?

Tak. Skarbówka potwierdza w interpretacjach, że kosztem będzie udokumentowana kwota spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców, związana z nabyciem od nich udziałów w nieruchomości.

Czy mogę odliczyć koszt usług agencji pośrednictwa?

Tak. Są one uznawane za koszt odpłatnego zbycia nieruchomości.

W 2017 r. odziedziczyłem po dziadku 1/4 udziału w mieszkaniu. W 2018 r. lokal został sprzedany. Chciałbym przeznaczyć pieniądze na remont własnego domu. Czy mam prawo do zwolnienia z podatku?

Tak. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, by skorzystać z ulgi, trzeba w ciągu dwóch lat od sprzedaży przeznaczyć dochód na własne cele mieszkaniowe. Może to być remont, rozbudowa, przebudowa lub adaptacja własnej nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że ulga przysługuje na trwałe elementy wykończenia lokalu, np. okna, panele czy malowanie ścian. Nie dotyczy zakupu mebli, nawet tych w trwałej zabudowie. Fiskus nie zgadza się na odliczenie wydatków na budowę tarasu ani płotu.

W 2017 r. nabyłem w spadku mieszkanie, które od razu sprzedałem. W 2018 r. kupiłem nowe na podstawie umowy deweloperskiej. Ostateczny akt własności zostanie jednak podpisany na początku 2020 r. Czy mam prawo do ulgi?

Według skarbówki przeniesienie własności musi nastąpić w ciągu dwóch lat, w tym wypadku do końca 2019 r. Jednak zgodnie z wyrokiem NSA (II FSK 3510/17) umowa deweloperska to kontrakt o wybudowanie nieruchomości, gdzie nie ma warunku nabycia w tym terminie.

—mpa




 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Zasady przetwarzania danych osobowych