Indeks PMI w polskim przemyśle – zwalnia, ale ciągle na plus

Jak stwierdza w swoim opracowaniu firma IHS Markit, wyniki z sierpnia pokazały dalszą poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym. Tempo wzrostu było jednak niższe po osłabnięciu popytu w Europie, co było związane z obawami przed drugą falą epidemii koronawirusa. Liczba nowych zamówień, które wpłynęły do producentów nie uległa zmianie od lipca, co miało wpływ na spowolnienie wzrostu produkcji i jednocześnie zmniejszyło aktywność zakupową przedsiębiorców. Dobrą informacją jest to, że osłabło tempo spadku zatrudnienia.

Każdy odczyt indeksu PMI powyżej neutralnego progu 50,0 pkt potwierdza ogólną poprawę warunków w sektorze. W sierpniu wskaźnik wyniósł 50,6 pkt, jednak spadł w porównaniu do lipca, kiedy odnotował najwyższą wartość od dwóch lat (52,8 pkt) i zakończył najdłuższą od 18 lat negatywną serię odczytów (rozpoczętą w listopadzie 2018 roku).

Największy negatywny wpływ na główny wskaźnik PMI w sierpniu miały subindeksy nowych zamówień i produkcji. Jak zauważa Markit w sierpniu popyt na polskie produkty uległ stagnacji. Nieznacznie wzrósł eksport, jednak producenci otrzymali tyle samo nowych zamówień, co w lipcu. Wzrost produkcji częściowo respondenci badania uzasadniali nadrabianiem zaległości w realizacji zamówień z poprzednich miesięcy.

Ministerstwo Finansów, komentując wyniki zwróciło uwagę, że "(...) szybciej spadały zaległości produkcyjne oraz aktywność zakupowa przedsiębiorstw, co wskazuje na utrzymujące się wolne moce produkcyjne w przemyśle".

 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności