ICO oraz Instytut Alana Turinga przygotowały poradnik do Sztucznej Inteligencji

Sztuczna Inteligencja coraz częściej używana jest przez organizacje w celu podejmowania różnorodnych decyzji wobec podmiotów danych, lub wspierania procesu decyzyjnego. Z uwagi na powyższe brytyjski organ nadzoru ds. ochrony danych osobowych (ICO) przy współpracy Instytutu Alana Turinga w Londynie, przygotował trzyczęściowy poradnik. Każda z nich jest dedykowana dla innej grupy odbiorców, w zależności od poziomu wiedzy oraz organizacji.

Część pierwsza skierowana jest do osób pełniących funkcje inspektorów ochrony danych (IOD) oraz członków działów compliance. Opisane są w niej podstawy wyjaśniania Sztucznej Inteligencji. Omawiana część obejmuje definicje związane
z technologią oraz kluczowe założenia. Będzie to przydatne dla wszystkich członków personelu mających udział w implementacji systemu.

Kolejna część dedykowana jest do zespołów technicznych, jednak wiele przydatnych informacji znajdą w niej także zespoły compliance oraz osoby piastujące funkcję IOD. Część druga koncentruje się na przybliżeniu praktycznych aspektów funkcjonowania Sztucznej Inteligencji. Umożliwi to pracownikom udzielanie odpowiedzi i wyjaśnień osobom poddanym decyzjom opartym na SI.

Trzecia część poradnika jest skierowana głównie do osób piastujących funkcje kierownicze w organizacji. Dotyczy ona określenia ról, a także wprowadzenia dokumentacji, procedur i zasad, które zapewnią, że dana firma jest przygotowana na udzielanie stosownych wyjaśnień wszystkim osobom fizycznym w zakresie funkcjonowania Sztucznej Inteligencji.

Jak zaznacza ICO, poradnik nie stanowi kodeksu postępowania, o którym mowa
w brytyjskiej ustawie o ochronie danych osobowych z 2018 r. Niemniej jednak Sztuczna Inteligencja jest to technologia, która powinna zostać szerzej omówiona. Wyjaśnieniu poddane muszą zostać również kwestie ochrony danych osobowych
w związku z podejmowaniem decyzji opartych na SI.

Źródło:

https://ico.org.uk/for-organisations/guide-to-data-protection/key-data-protection-themes/explaining-decisions-made-with-artificial-intelligence/introduction/
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności