Handel zagraniczny w lipcu i po siedmiu miesiącach 2020 r.

Jak zaznacza resort, eksport towarów zmniejszył się o 1,6 proc. (rok do roku), ale nie był to tak dramatyczny spadek jak w kwietniu i maju, kiedy redukcja przekraczała 20 proc.

Dane pokazują, że w ciągu siedmiu miesięcy tego roku eksport towarów z Polski zmniejszył się o 6 proc. (r/r) do poziomu 129,6 mld euro, a import był aż o 10 proc. niższy (124 mld euro). Wyższy od średniej był spadek eksportu do krajów UE, który zmniejszył się o 7,5 proc. (r/r) i wyniósł 95 mld euro. Na tym rynku import zmniejszył się aż o 12,5 proc. (do 68,5 mld euro). Spadek sprzedaży do pozostałych krajów rozwiniętych gospodarczo, np. Wielkiej Brytanii i Norwegii był bliski średniej i wyniósł 6,2 proc.

Co ciekawe, jak zauważa Ministerstwo, równocześnie wzrosła sprzedaż do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw – eksport w tym przypadku zwiększył się o 0,8 proc. (np. na Ukrainę o 2,1 proc.). W omawianym okresie także mocno przyspieszyła sprzedaż do Chin (o 16,6 proc., Turcji (o 8,9 proc.) i Arabii Saudyjskiej (o ponad 70 proc.).

Spadki wywozu dotknęły wszystkich najważniejszych produktów, m.in.: kotłów, maszyn i urządzeń mechanicznych, pojazdów nieszynowych, mebli czy lamp.

Ministerstwo przewiduje, że z uwagi na pandemię i związany z nią niższy popyt oraz większą niepewność, należy się spodziewać ograniczenia aktywności międzynarodowej polskich przedsiębiorstw. Skala tych ograniczeń powinna się zmniejszać, np. potwierdzają to ostatnie odczyty wskaźnika PMI.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności