GUS podał dane o inflacji we wrześniu

Resort komentując te dane zauważa, że we wrześniu wolniej niż w poprzednich miesiącach spadały ceny paliwa do prywatnych środków transportu. Co prawda, są one niższe o 9,2 proc. wobec poziomu sprzed roku, ale w sierpniu spadły o 12,3 proc., podczas gdy w lipcu o 16,1 proc. Porównanie cen miesiąc do miesiąca pokazało, że paliwa były droższe o 1,6 proc. niż w sierpniu.

We wrześniu wolniej niż przed miesiącem rosły też ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Ostatnie 30 dni, to wzrost o 2,7 proc. w stosunku do 3 proc. w sierpniu, 3,9 proc. i aż 5,7 proc. w czerwcu. To w sumie spowodowało, że wrześniowy poziom cen żywności i napojów był o 0,4 proc. niższy niż miesiąc wcześniej. W tym czasie ceny nośników energii wzrosły o 4,6 proc. przy wzroście o 4,5 proc. w sierpniu.

Resort ocenia, że w październiku można się spodziewać utrzymania tempa inflacji - na poziomie 3,2 proc. (r/r) i ok. 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Ministerstwo spodziewa się dalszego zahamowania spadku cen paliw i zbliżonego wzrostu cen żywności w ujęciu rocznym. Sezon jesienno-zimowy będzie miał wpływ na nieco wyższe ceny żywności oraz odzieży i obuwia, prognozuje MR.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności