Resort komentując te dane zauważa, że we wrześniu wolniej niż w poprzednich miesiącach spadały ceny paliwa do prywatnych środków transportu. Co prawda, są one niższe o 9,2 proc. wobec poziomu sprzed roku, ale w sierpniu spadły o 12,3 proc., podczas gdy w lipcu o 16,1 proc. Porównanie cen miesiąc do miesiąca pokazało, że paliwa były droższe o 1,6 proc. niż w sierpniu.

We wrześniu wolniej niż przed miesiącem rosły też ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Ostatnie 30 dni, to wzrost o 2,7 proc. w stosunku do 3 proc. w sierpniu, 3,9 proc. i aż 5,7 proc. w czerwcu. To w sumie spowodowało, że wrześniowy poziom cen żywności i napojów był o 0,4 proc. niższy niż miesiąc wcześniej. W tym czasie ceny nośników energii wzrosły o 4,6 proc. przy wzroście o 4,5 proc. w sierpniu.

Resort ocenia, że w październiku można się spodziewać utrzymania tempa inflacji – na poziomie 3,2 proc. (r/r) i ok. 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Ministerstwo spodziewa się dalszego zahamowania spadku cen paliw i zbliżonego wzrostu cen żywności w ujęciu rocznym. Sezon jesienno-zimowy będzie miał wpływ na nieco wyższe ceny żywności oraz odzieży i obuwia, prognozuje MR.