Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 299, druk senacki nr 96), dostosowującym do aktualnych potrzeb zasady gospodarowania odpadami, w tym odpadami medycznymi wytworzonymi w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
W ustawie z 2.3.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2010 poz. 374) proponuje się wprowadzenie warunkowej możliwości unieszkodliwiania odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych w instalacjach termicznego przekształcania odpadów technologicznie do tego przystosowanych, które nie posiadają wymaganych prawem decyzji i zezwoleń.
W projekcie zmienianej ustawy uwzględniono upoważnienie wojewodów do wydawania decyzji dotyczących:
- zmian lub wyłączenia wymagań odnośnie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie;
- zmian w częstotliwości odbierania odpadów komunalnych oraz sposobie świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
- przekazywania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych do innych instalacji niż instalacje komunalne;
- składowania lub termicznego przekształcania odpadów komunalnych bez (jakichkolwiek lub określonych) wstępnych procesów przetwarzania.
Projekt ustawy zmienia również przepisy ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 701 ze zm.) przez wydłużenie okresu sporządzania dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej do 31.12.2020 r., z obowiązkiem ich wprowadzenia do systemu BDO do 31.1.2021 r.