Jeżeli gmina nabyła spadek jako spadkobierca ustawowy, to ponosi również odpowiedzialność odszkodowawczą za skutki czynów spadkodawcy. Odpowiedzialność gminy jest jednak ograniczona do wartości odziedziczonego spadku (wyr. SA w Białymstoku z 2.6.2017 r., I ACa 3/17).

Powód pozwał gminę o zapłatę odszkodowania. Powód jest właścicielem nieruchomości, na której niegdyś stał dom, który wyremontował wraz z żoną. Żona powoda zmarła, a spadek po niej nabył jej syn. Syn żony powoda podpalił dom, który spłonął doszczętnie. Podpalacz popełnił samobójstwo. Ubezpieczyciel odmówił wypłacenia odszkodowania, wskazując na umyślne działania podpalacza, a zarazem fakt wspólnego zamieszkiwania jego i pokrzywdzonego powoda.

Sąd okręgowy uznał powództwo za zasadne izasądził od pozwanej gminy na rzecz powoda odszkodowanie. Sąd ustalił, że spadek po samobójcy nabyła gmina. Gmina przeprowadziła zarazem postępowanie o spis inwentarza spadku, który odziedziczyła.

Wyrok ten zaskarżyła pozwana gmina. Apelując wniosła o zmianę zaskarżonego wyroku i oddalenie powództwa w całości. Sąd odwoławczy nie podzielił argumentów strony pozwanej i oddalił apelację.

Ważne
Prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Powód może domagać się więc odszkodowania w oparciu o fakt odpowiedzialność osoby, która ze swej winy wyrządziła szkodę innej osobie. Pozwana gmina jako spadkobierca po podpalaczu odpowiada za szkodę wyrządzoną powodowi. Natomiast pozwanej gminie przysługuje prawo powoływania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Pozwana gmina nabyła bowiem spadek z dobrodziejstwem inwentarza (wyr. SA w Białymstoku z 2.6.2017 r., I ACa 3/17).