W Dz.U. z 2021 r. pod poz. 1374 opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 23.7.2021 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Zakres danych gromadzonych w GESUT
W GESUT wyróżnia się następujące rodzaje sieci uzbrojenia terenu, oznaczone literą:
- wodociągową – w;
- kanalizacyjną – k;
- elektroenergetyczną – e;
- gazową – g;
- ciepłowniczą – c;
- telekomunikacyjną – t;
- specjalną – s;
- niezidentyfikowaną – x.
Wykaz obiektów wyróżnionych w poszczególnych rodzajach sieci uzbrojenia terenu wraz z ich dozwolonymi typami geometrii określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. Powiatowa baza GESUT zawiera wszystkie obiekty wymienione w tym załączniku, natomiast krajowa baza GESUT zawiera przetworzone dane z powiatowych baz GESUT dotyczące: hydrantów, turbin wiatrowych, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, wież telekomunikacyjnych.
W zakresie metod pozyskania informacji o obiekcie GESUT rozporządzenie wyróżnia następujące metody, oznaczone literą:
- pomiar bezpośredni w nawiązaniu do osnowy – O;
- pomiar wykrywaczem przewodów – A;
- wektoryzacja – D;
- pomiar fotogrametryczny – F;
- pomiar bezpośredni w nawiązaniu do szczegółów terenowych – M;
- dane branżowe – B;
- dokumentacja z narady koordynacyjnej – K;
- inna niż wymienione wyżej metoda pozyskania – I;
- nieokreślona metoda pozyskania – X.
Z każdym obiektem GESUT mogą być związane informacje określające wysokości punktów charakterystycznych położonych na elementach tych obiektów.
Dla wszystkich przewodów sieci uzbrojenia terenu wyróżnia się informację o przebiegu przewodu (z podziałem na: podziemny, naziemny, nadziemny) oraz o funkcji przewodu z podziałem na przewód główny i przyłącze, w zakresie wymienionym w § 7 rozporządzenia. Specyfikację pojęciowego modelu danych GESUT określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Każdemu obiektowi powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT nadaje się identyfikator infrastruktury informacji przestrzennej (IdIIP), na który składają się:
1) przestrzeń nazw, w której skład wchodzi identyfikator zbioru danych przestrzennych, do którego należy dany obiekt przestrzenny, według ewidencji zbiorów oraz usług danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej, o której mowa w art. 13 ust. 5 ustawy z 4.3.2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 214), uzupełniona po kropce skrótem „GESUT” albo „KGESUT” w przypadku krajowej bazy GESUT;
2) identyfikator lokalny wyróżniający w sposób jednoznaczny dany obiekt spośród innych obiektów zapisanych w tej bazie;
3) identyfikator wersji obiektu.
Elementy identyfikatora IdIIP, o których mowa w pkt 1 i 2, nie mogą być zmieniane.
Tryb i standardy tworzenia i aktualizacji powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT oraz udostępnienie danych z tych baz
Powiatową bazę GESUT tworzy się i prowadzi w systemie teleinformatycznym na podstawie:
- materiałów przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
- dokumentów, które były wynikiem narad koordynacyjnych, o których mowa w art. 28b ust. 1 ustawy z 17.5.1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2052 ze zm.; dalej: PrGeodKart), a chodzi tu o narady koordynacyjne organizowane przez starostę;
- danych i informacji pozyskanych od podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu;
- danych i informacji pozyskanych z innych rejestrów publicznych.
Powiatową bazę GESUT aktualizuje się w drodze czynności materialno-technicznej na podstawie:
1) materiałów przyjmowanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
2) wyników wspomnianych wyżej narad koordynacyjnych (art. 28b ust. 1 PrGeodKart);
3) danych lub informacji pozyskiwanych z innych rejestrów publicznych oraz od podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu.
Powiatową bazę GESUT aktualizuje się niezwłocznie, ale nie później niż 30 dni od uzyskania materiałów, wyników, danych lub informacji.
Tworzenie i aktualizacja powiatowej bazy GESUT odbywa się zgodnie ze standardami zamieszczonymi w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia. Krajową bazę GESUT tworzy się i aktualizuje na bieżąco, na podstawie danych dostępnych w usługach sieciowych z powiatowych baz GESUT.
Informacje zawarte w powiatowej bazie GESUT i krajowej bazie GESUT udostępnia się w postaci elektronicznej za pomocą usług sieciowych przeglądania i pobierania, a specyfikację usług sieciowych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
Przepisy przejściowe
Powiatowa baza GESUT i krajowa baza GESUT prowadzone na podstawie przepisów dotychczasowych stają się odpowiednio powiatową bazą GESUT i krajową bazą GESUT w rozumieniu rozporządzenia. Przy czym, powiatową bazę GESUT i krajową bazę GESUT, prowadzone na podstawie przepisów dotychczasowych, dostosowuje się do przepisów rozporządzenia w terminie do 31.12.2022 r.
Wysokości charakterystycznych punktów obiektów GESUT określa się w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 5 PrGeodKart. Układ wysokościowy, inny niż taki, może być stosowany przy prowadzeniu powiatowej bazy GESUT lub krajowej bazy GESUT nie dłużej niż do 31.12.2023 r.
Do prac związanych z zakładaniem powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT rozpoczętych i niezakończonych przed 31.7.2021 r. stosuje się przepisy rozporządzenia.