Fiskus chce podatku od darmowych porad

Zła wiadomość dla firm, które wykupują dla pracowników abonamenty prawne. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" stwierdziło, że jeśli porady są prywatne, np. dotyczą prawa rodzinnego albo podatkowego, to taki bonus jest dla pracownika przychodem, który trzeba opodatkować.

– Oznacza to, że pracodawca, który zapewnił zatrudnionym bezpłatną opiekę prawną, musi obliczyć wartość porad, doliczyć ją do wynagrodzeń i potrącić zaliczki na PIT. Oczywiście każdy pracownik musi też taki przychód wykazać i opodatkować w swoim zeznaniu rocznym – tłumaczy Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii PBC.

Wymierna korzyść

Jeśli wykupienie przez firmę abonamentu służy prywatnym celom pracownika (jest w jego interesie), a pracownik skorzystał z tego świadczenia w pełni dobrowolnie, co przyniosło mu wymierną oraz zindywidualizowaną korzyść w postaci zaoszczędzenia wydatku, to jego wartość stanowi podlegający opodatkowaniu przychód ze stosunku pracy – napisało Ministerstwo Finansów.

– Generalnie ministerstwo ma rację – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC. – Dużo jednak zależy od zasad korzystania z abonamentu. Jeśli pracownik musi zadeklarować, że jest zainteresowany prywatnymi poradami, i zrobi to, przychód powstanie niezależnie od tego, czy faktycznie z nich skorzysta. Jeśli jednak pracodawca tylko poinformuje w komunikacie, że wszyscy mają taką możliwość i nie żąda od pracownika wyraźnej zgody, można argumentować, iż przychód dla danej osoby powstaje dopiero wtedy, kiedy faktycznie uzyska poradę – tłumaczy ekspertka.

Dzielimy abonament

Jak taki przychód wyliczyć?

– Przepisy tego nie określają – mówi Tomasz Piekielnik. – Najpowszechniejszą metodą jest podzielenie wartości abonamentu przez ilość beneficjentów.

Problemów podatkowych nie będą miały osoby, które korzystają z porad związanych z obowiązkami zawodowymi. Jeśli świadczenie zostało wykupione przez firmę w interesie pracodawcy (w celu wykonywania obowiązków służbowych przez pracownika), to jego otrzymanie nie powoduje powstania przychodu po jego stronie – pisze ministerstwo.

– To oczywiste, w takiej sytuacji możliwość korzystania z usług prawnika jest bowiem swego rodzaju narzędziem pracy – mówi Tomasz Piekielnik. – Fiskus może jednak zażądać podatku od osób, którym w ramach obsługi prawnej dla firmy wypełniane są zeznania roczne. Jest to bowiem prywatna sprawa pracownika – dodaje ekspert.

Opinia

Robert Krasnodębski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges

Trudno polemizować ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, jest bowiem zgodne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który określił, jakie kryteria muszą być spełnione, aby zakwalifikować przekazywane pracownikowi świadczenie jako jego przychód ze stosunku pracy. Widzę tu jednak sporo praktycznych problemów z wyliczeniem takiego przychodu. Abonamenty są oferowane w różnych wariantach. Przykładowo pracownik może mieć zapewnione porady zarówno w sprawach służbowych, jak i prywatnych, ale te drugie z miesięcznym limitem. Podzielenie kwoty za abonament przez liczbę uprawnionych może w takiej sytuacji nie odzwierciedlać wartości świadczenia. Jedno nie ulega wątpliwości: pracodawca musi zadać sobie trud, żeby ustalić, czy przychód powstaje, a jeśli tak, to w którym momencie i w jakiej wysokości.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności