Wydatki na opracowanie dokumentacji ppoż. dla budynku przedszkola (plany ewakuacyjne, instrukcja ppoż itp.) nie będą mogły być rozliczone z dotacji, gdyż dotyczy to majątku organu prowadzącego. Szkolenia należy przeanalizować pod kątem ich przydatności do pracy z uczniami.
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (dalej: FinZadOśwU) dotacja służy dofinansowaniu realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Następnie przepis ten szczegółowo wymienia grupy wydatków, na które może być wydatkowana dotacja. Jedną z grup wydatków są wydatki organu prowadzącego związanych z realizacją zadań organu prowadzącego, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, oraz zadania, o którym mowa w art. 83 ust. 6 ustawy o kierujących pojazdami. Prawo oświatowe w art. 10 określiło następujące zadania:
1) zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki;
2) zapewnienie warunków umożliwiających stosowanie specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży objętych kształceniem specjalnym;
3) wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie;
4) zapewnienie obsługi administracyjnej, w tym prawnej, obsługi finansowej, w tym w zakresie wykonywania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r. poz. 217), i obsługi organizacyjnej szkoły lub placówki;
5) wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczo-profilaktycznych, przeprowadzania egzaminów oraz wykonywania innych zadań statutowych.
Odnosząc powyższe przepisy do wydatków wskazanych w pytaniu należy jasno wskazać, że wydatki na opracowanie dokumentacji ppoż. dla budynku przedszkola (plany ewakuacyjne, instrukcja ppoż itp.) nie będą mogły być rozliczone z dotacji, gdyż dotyczy to majątku organu prowadzącego, a wydatek nie jest związany z kształceniem uczniów, czy też zapewnieniu im warunków kształcenia. Natomiast w przypadku wydatku na szkolenie wskazane w pytaniu odpowiedź nie jest już tak oczywista. Aby odpowiedzieć jakie wydatki można sfinansować z dotacji należy przeanalizować dokumenty organizacyjne obowiązujące w przedszkolu, tj. statut czy regulaminy pracy, wynagradzania, które obowiązują w placówce.
Również wszelkiego rodzaju szkolenia należy przeanalizować pod kątem ich przydatności do pracy z uczniami. Przykładowo podane w pytaniu szkolenie z zakresu szkolenie dla pracowników ze standardów ochrony małoletnich, jest zdaniem autora istotne w opiece nad dziećmi, gdyż to właśnie nauczyciele i inni pracownicy szkoły czy przedszkola mogą udzielić j pomocy dziecku.
Zatem, aby stwierdzić czy wydatek nie będzie wpisywał się w katalog wskazany w art. 35 FinZadOśwU, należy przeanalizować jego zasadność w oparciu o dokumenty obowiązujące w placówce, a także zweryfikować kto jest odbiorcą tego szkolenia i jak przełoży się to na zakres świadczonych usług w zakresie kształcenia, wychowania i opieki.