Europejska Rady Ochrony Danych utworzyła specjalną podgrupę ekspercką, która zajmuje się tylko Tic Tok-iem

Dotychczasowy brak przedstawicielstwa Tik Tok w Unii Europejskiej nie uchronił twórców aplikacji przed odpowiedzialnością wynikająca z RODO. Na początku roku 2021 r. włoski organ nadzorczy nałożył na Tik Tok zobowiązanie do wdrożenia środków, które wzmocnią środki uniemożliwiające najmłodszym dostęp do platformy. Jednocześnie organ włoski nałożył zakaz przetwarzania danych osób poniżej 13 roku życia przez platformę Tik Tok na terenie Włoch.

Kilka dni temu organ niderlandzki poinformował, że nałożył karę na twórców platformy w wysokości 750 000 euro (ok. 3 500 000 złotych) za naruszenie prywatności dzieci. Niderlandzki organ uznał, że platforma w sposób niedostateczny wypełnia obowiązek informacyjny wobec użytkowników. Podczas instalacji i korzystania z aplikacji obowiązek informacyjny był dostępny jedynie w angielskiej wersji językowej. Wobec czego zdaniem organu obowiązek nie był zrozumiały. Tik Tok odwołał się od decyzji organu niderlandzkiego.

Szczególne zainteresowanie organów wynika nie tylko z powodu popularności aplikacji, ale skierowania jej przede wszystkim do dzieci. Zgodnie z założeniami RODO, najmłodsi są mniej świadomi konsekwencji swoich działań dlatego są traktowani jako grupa szczególne zagrożona naruszeniami.

Dzięki działaniom organów nadzorczych, Tik Tok wprowadził zmiany, które mają pomóc w ochronie młodych użytkowników aplikacji. M.in. rodzice mogą zarządzać ustawieniami prywatności konta swojego dziecka za pomocą funkcjonalności ‘family pairing’.

Pomimo wprowadzonych zmian w aplikacji, organ nadzorczy zachęca do kontrolowania informacji jakie zamieszczają dzieci na Tik Tok oraz regularnej rozmowy z dziećmi na temat reakcji jakie mogą wywołać ich filmiki. Jak również zwraca uwagę, na to, że odbiorcami treści publikowanych na Tik Tok mogą być również osoby, które mogą chcieć posłużyć się nimi w przestępczej działalności. Nawet najlepsze zabezpieczenia wprowadzone przez platformę nie powinny ograniczyć rodzicielskiej czujności.

Po uzgodnieniu, że administrator utworzy swoje przedstawicielstwo w Unii Europejskiej na niedawnym posiedzeniu EROD-u podjęto decyzję o zakończeniu działalności podgrupy. Tik Tok swoje przedstawicielstwo będzie miał w Irlandii, jak wiele innych firm z branży technologicznej.

Od teraz sprawy będą musiały się toczyć w ramach mechanizmu kompleksowej współpracy przed organem irlandzkim. Niderlandzki organ zapowiedział, że przekaże do irlandzkiego organu wyniki swojego dochodzenia. Tak by wiodący organ nadzorczy mógł zakończyć i wydać decyzję w sprawie innych naruszeń.

Źródło: https://www.autoriteitpersoonsgegevens.nl/en/news/tiktok-fined-violating-children%E2%80%99s-privacy
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności