Emeryt zwolni się z abonamentu e-mailem

Nie trzeba będzie iść na pocztę, by uniknąć zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego, z którego można zostać zwolnionym. W czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w przypadku zaprzestania działania placówek Poczty Polskiej niezbędne oświadczenie będzie można wysłać e-mailem lub za pośrednictwem strony internetowej operatora pocztowego. Co istotne, będzie należało do niego dołączyć elektroniczne odwzorowanie dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia – czyli w praktyce skan. Takie rozwiązanie przewiduje projekt specustawy, nazywanej tarczą 3.0, którą wczoraj rząd skierował do sejmowej laski marszałkowskiej.

Artykuł 4 ustawy o opłatach abonamentowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1801) określa krąg osób zwolnionych od obowiązku ich uiszczania. Wśród nich są m.in. ci, którzy ukończyli 75. rok życia, niepełnosprawni, ubodzy emeryci czy osoby korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej. Sęk w tym, że w obecnym stanie prawnym, by skorzystać ze zwolnienia, trzeba iść do placówki pocztowej, wypełnić oświadczenie i okazać dokument potwierdzający uprawnienie. Co w dobie epidemii jest – rzecz jasna – niewskazane. Stąd pomysł, by osoby mające możliwość złożenia oświadczenia i zeskanowania dokumentu zrobiły to przez internet.

W 2020 r. opłata za jeden miesiąc za każdy odbiornik radiofoniczny wynosi 7 zł, zaś za odbiornik telewizyjny – 22,7 zł. ©℗

Patryk Słowik
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności