Ekonomia nie decyduje o rodzaju umowy

Stan faktyczny

Spółka K. zatrudniała kilkadziesiąt osób na podstawie umów o dzieło. Przedmiotem tych umów było wykonywanie ochrony obiektów przez określoną liczbę godzin w umowie, przy czym umowy zakładały, że dziełem jest właśnie dokonanie czynności ochronnych w ciągu godziny. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwestionował rodzaj umowy, uznając ją za zlecenie i nakazał decyzją odprowadzenie stosownych składek.

Rozstrzygnięcie sądowe

Spółka odwołała się do sądu ale poniosła porażkę - sądy oddaliły kolejno: odwołanie, apelację i skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy wskazał, że nie można zatrudniać na podstawie umów, których przedmiot jest ewidentnie sprzeczny z naturą danego stosunku prawnego. Wykonywanie usług ochroniarskich po prostu nie mieści się w przedmiocie umów o dzieło, jest to wykonywanie czynności, określonych usług, a nie dzieł. Ponadto SN wskazał, że zatrudnianie przy tak ryzykownej pracy jaką jest ochrona mienia czy osób, bez zapewnienia minimalnej ochrony socjalnej, w postaci chociażby ubezpieczenia społecznego, jest nieprawidłowe. Nie można w takim przypadku przyjmować argumentu, że skoro przedsiębiorcy nie opłaca się zatrudnianie na podstawie umowy o pracę czy zlecenia, to będzie zatrudniał na podstawie umów o dzieło. Ekonomia nie może decydować o rodzaju umowy.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności