Egzaminów prawniczych w marcu nie będzie

W dniach 24–27 marca miały się odbyć egzaminy adwokackie oraz radcowskie. O tym, że nie dojdą do skutku, resort sprawiedliwości poinformował w czwartek.

„Decyzja o przesunięciu terminu egzaminów została podjęta ze względu na wzrastający stan zagrożenia epidemiologicznego oraz rekomendacje głównego inspektora sanitarnego. Poprzedziły ją przeprowadzone w pilnym trybie konsultacje z samorządem adwokackim i radcowskim. W tej sprawie kierowane też były do Ministerstwa liczne wystąpienia osób przystępujących do egzaminów" – podkreśla się w wystosowanym komunikacie resort.

Nowe terminy egzaminów mają zostać wyznaczone niezwłocznie po zmniejszeniu się zagrożenia epidemiologicznego, po wymaganych ustawami konsultacjach z Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych.

Zgodnie z przepisami minister sprawiedliwości, w porozumieniu odpowiednio z władzami adwokatury oraz radców, zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej nie później niż na 90 dni przed terminem egzaminu zawodowego ogłoszenie o nim.

W przesłanym komunikacie resort sprawiedliwości zaznacza, że będzie podejmować „możliwe działania, które mogłyby złagodzić skutki koniecznego przesunięcia terminu egzaminów". Być może więc dojdzie do zmian w regulacjach związanych z wykorzystywaniem urlopu na przygotowanie się do egzaminu. Przystępującym zgodnie z przepisami aktualnie przysługuje 30 dni kalendarzowych. Z uprawnienia tego można skorzystać tylko raz.

Egzaminy to niejedyny problem. Izby radcowskie i adwokackie decydują się na odwoływanie zajęć na aplikacjach. Taką decyzję podjęła m.in. ORA w Warszawie i Poznaniu, a także samorząd zawodowy radcowski z Krakowa, gdzie od poniedziałku wszystkie zajęcia dla aplikantów przeprowadzane będą w formie transmisji.

Radcowskie władze krajowe zdecydowały również o zawieszeniu szkoleń dla swoich członków.

– Jako wiceprezes KRRP odpowiedzialny za pion szkoleń, z uwagi na zmieniającą się sytuację sanitarno-epidemiologiczną, zdecydowałem o zawieszeniu do czasu ustabilizowania się sytuacji szkolenia stacjonarnego dla radców prawnych przeprowadzanego przez Centrum Szkolenia Ustawicznego KRRP. Rozważane jest przez nas zawieszenie kolejnych szkoleń. Bezpieczeństwo koleżanek i kolegów jest najważniejsze – mówi Zbigniew Tur.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności