E-rejestracja spółki z o.o. pod większą kontrolą

Takie obostrzenia przewiduje nowela kodeksu spółek handlowych, kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, autorstwa ministra sprawiedliwości, uchwalona w piątek przez Sejm.

Ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Spółki słupy

Zmiana, jak wyjaśniał wiceminister Marcin Warchoł, ma wyeliminować możliwości korzystania ze zwykłego podpisu elektronicznego przy zawiązywaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S-24. Podpis taki nie daje bowiem stuprocentowej pewności, że osoba składająca podpis pod umową jest rzeczywiście osobą wskazaną jako zawierająca umowę spółki.

Spółki z.o.o. można zakładać przez internet, czyli z wykorzystaniem wzorca umowy w systemie teleinformatycznym od 1 stycznia 2012 r., i ta forma okazała się bardzo wygodna i popularna. Większość wspólników posługuje się zwykłym podpisem elektronicznym, co wymagało tylko założenia e-konta w systemie, podania personaliów, PESEL i adresu do korespondencji. Ujawniono przy tej okazji kilkadziesiąt przypadków, a może być ich więcej, w których do rejestracji S-24 wykorzystano dane osobowe innej podstawionej osoby. To jest jedno z narzędzi w procederze wyłudzania VAT.

Niebezpieczeństwo było większe dla cudzoziemców, którzy nie mają PESEL i ich weryfikacja jest jeszcze trudniejsza. Bezpieczeństwo można było zwiększyć, rozszerzając dane wymagane przy założeniu konta, ale to byłoby kosztowne.

Dwa podpisy

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, że do podpisywania umowy spółki z o.o. zawiązywanej przez internet, a także do złożenia wniosku o wpis takiej spółki do KRS stosowany będzie tylko kwalifikowany podpis elektroniczny i podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP. Taka poprzeczka obowiązuje już dla spółki jawnej i komandytowej.

Dostępność obu podpisów jest coraz większa. Korzystanie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego kosztuje ok. 300 zł za dwuletni abonament, a cena spada. Rynek zdobywa jednak podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP, który jest bezpłatny. Jako pierwszy swój system transakcyjny udostępniło PKO BP, potem Millennium i ING Bank Śląski, a nad jego wdrożeniem pracuje kolejne kilkanaście banków.

– Możemy zabiegać o większe bezpieczeństwo prawne, ale zawsze trzeba pytać, jakim kosztem – ocenia prof. Michał Romanowski z UW, specjalista od prawa spółek. – Zwykły podpis elektroniczny sprawdza się w e-sądzie i w bankach, a tam przecież często chodzi o znacznie wyższe kwoty niż przy S-24, nie było więc powodu, by podnosić wymagania przy ich rejestracji.

etap legislacyjny: trafi do Senatu
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności