Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 15.3.2018 r., 0111-KDIB3-2.4012.63.2018.2.AZ).

W rozstrzyganej sprawie gmina, na podstawie zawartej umowy dzierżawy, zamierzała udostępnić spółce komunalnej infrastrukturę techniczną (oczyszczalnię ścieków i sieć kanalizacji sanitarnej z infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektami technicznymi) stanowiącą jej własność. Gmina ma uzyskiwać z tego tytułu wynagrodzenie, czyli czynsz dzierżawny.

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług, t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: VATU).

Podatnikami VAT są m.in. osoby prawne (np. gminy) wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (m.in. ciągła i zarobkowa działalność usługodawców) bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 i 2 VATU). Przy czym, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 VATU).

W tym przypadku dzierżawa jest niewątpliwie czynnością cywilnoprawną (nie zaś publicznoprawną), w której gmina będzie występowała w charakterze podatnika VAT. W związku z czym, zdaniem Dyrektora KIS: „(…) dla czynności odpłatnego udostępniania przez gminę infrastruktury wytworzonej w ramach zrealizowanej inwestycji na podstawie umowy dzierżawy, z [tytułu] której gmina pobiera wynagrodzenie, gmina występuje w roli podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 [VATU], a ww. czynność – jako usługa zdefiniowana w art. 8 ust. 1 [VATU] – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług [i nie podlega zwolnieniu z opodatkowania]”.