Działkowcy zapłacą za śmieci dzikiego lokatora

Skoro działkowiec legalnie nie może mieszkać na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, to nie można uznać, że ma płacić za śmieci (wyr. NSA z 8.11.2017 r., II FSK 2602/15).

Naczelny Sąd Administracyjny przesądził kolejną sprawę dotyczącąopłaty za śmieci. Problem dotyczy sporej grupy osób, czyli stałych mieszkańców rodzinnych ogródków działkowych (ROD). Jeden z działkowców wystąpił z wnioskiem o interpretację. Wyjaśnił, że nosi się z zamiarem zamieszkania na działce, co będzie się wiązało z produkowaniem śmieci. Zapytał, czy gdy zamieszka na stałe na terenie ROD, oprócz opłaty ogrodowej będzie musiał płacić też dodatkowo za śmieci.

Prezydent Gdańska, a potem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznali, że tak. Innego zdania był jednak NSA.

Ważne
Zgodnie z prawem istnieje zakaz dotyczący zamieszkania na terenie ogrodów Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jeśli ktoś tam mieszka na stałe, to nielegalnie. Zamieszkiwanie na działkach to wprawdzie plaga, ale objęcie opłatą za śmieci dzikich lokatorów byłoby legalizacją bezprawia. A jeśli gmina ma problem, to może wystąpić o opłatę do Rodzinnych Ogródków Działkowych jako zarządcy (wyr. NSA z 8.11.2017 r., II FSK 2602/15). 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności