Droższa legalna praca niani

Od stycznia rodzice, którzy na podstawie umowy uaktywniającej zatrudniają do opieki nad dzieckiem nianię, poniosą większe koszty. Państwo opłaci składki tylko od połowy, a nie od całości minimalnego wynagrodzenia. Wynika tak z nowelizacji ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.

Aby zachować dotychczasowe finansowanie składek, rodzice powinni zawrzeć umowę uaktywniającą z nianią najpóźniej do 31 grudnia 2017 r.

To niejedyna zmiana wprowadzona do ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. W klubach dziecięcych maluchy będą mogły przebywać dłużej, a w żłobkach wystarczy jedno pomieszczenie do zabawy i do odpoczynku. Dzięki temu ma przybyć miejsc opieki. Zaplanowano też dodatkowe środki na ich rozwój. 250 mln zł rocznie będzie pochodziło z Funduszu Pracy. Obecnie w ponad 70 proc. gmin brakuje jakichkolwiek instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Nowelizacja wprowadza też zmianę do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Od stycznia to wojewoda, a nie marszałek województwa będzie rozpatrywał wnioski o przyznanie świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego 500+, gdy dziecko lub rodzic są poza krajem. Gdy jeden bądź więcej członków rodziny mieszka lub pracuje za granicą, wnioski są rozpatrywane przez regionalne ośrodki polityki społecznej. Dotyczy to także rodziców rozwiedzionych lub żyjących w związkach partnerskich. Funkcję ROPS pełnili do tej pory marszałkowie województw, ale postępowanie o przyznanie 500+ trwało bardzo długo, nawet ponad pół roku.

—kwa

podstawa prawna: niektóre przepisy ustawy z 7 lipca 2017 r. Dz.U. z 26 lipca 2017 r., poz. 1428
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności