Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony

Rząd podjął decyzję w sprawie zajęć w placówkach oświatowych. Lekcje w szkołach zostają zawieszone do 24.5.2020 r. W najbliższym tygodniu zajęć nie będzie też w żłobkach i przedszkolach.

To kolejna decyzja w świetle, której placówki oświatowe będą zamknięte, w związku z epidemią koronawirusa. Początkowo, działalność placówek została wstrzymana do 25 marca. Później szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte były do Świąt Wielkanocnych, a kolejny raz zawieszenie zajęć przedłużono do 26 kwietnia. Od poniedziałku – 27 kwietnia dzieci nie wrócą do zajęć, bo placówki będą zamknięte przez kolejny miesiąc – do 24 maja.

Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Decyzja rządu oznacza, że rodzice lub opiekunowie dzieci do lat 8, niepełnoletnich dzieci niepełnosprawnych a także opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, dłużej będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Decyzją Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez kolejny tydzień, do 3 maja 2020 r. W przyszłym tygodniu rząd przedstawi decyzję dotyczącą ewentualnego wprowadzenia form opieki nad dziećmi w placówkach takich jak: żłobki, przedszkola, żłobki.

Ważne
Okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu, który przysługuje na opiekę nad dzieckiem zdrowym do 8. roku życia oraz chorym dzieckiem do lat 14 a także dzieckiem niepełnosprawnym.

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy, którego wzór można pobrać na stronie internetowej ZUS www.zus.pl.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.

Źródło:

www.gov.pl
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności