Dodatkowe zajęcie sportowe w formie SKS, finansowane ze środków gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, powinny być wykazane w arkuszu organizacyjnym szkoły podstawowej i traktowane jako godziny ponadwymiarowe nauczycieli zatrudnionych w tej szkole.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Art. 109 Prawa oświatowego przewiduje możliwość finansowania przez organ prowadzący zajęć pozalekcyjnych dla uczniów, które rozwijają ich zainteresowania. Przepis ten do podstawowych form działalności dydaktyczno-wychowawczej zalicza m.in. zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności w celu kształtowania ich aktywności i kreatywności (art. 109 ust. 1 pkt 6 Prawa oświatowego).

Arkusz organizacji szkoły określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Zgodnie z § 17 ust. 4 pkt 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, arkusz organizacji określa m.in. ogólną liczbę godzin pracy finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący szkołę, w tym liczbę godzin zajęć edukacyjnych i opiekuńczych, zajęć rewalidacyjnych, zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz innych zajęć wspomagających proces kształcenia, realizowanych w szczególności przez pedagoga, psychologa, logopedę i innych nauczycieli.

Oznacza to, że zajęcia pozalekcyjne – dodatkowe zajęcia sportowe w formie SKS – które są finansowane ze środków organu prowadzącego (środki z gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych są środkami z budżetu gminy), powinny być określone w arkuszu organizacyjnym szkoły.

W konsekwencji, dodatkowe zajęcia sportowe stanowiące zajęcia pozalekcyjne mogą stanowić godziny ponadwymiarowe nauczycieli zatrudnionych w szkole realizującej takie zajęcia, na zasadach określonych w art. 35 Karty Nauczyciela.

Beck Akademia - praktyczne szkolenia online - sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź