Zarządzenie starosty nie musi posiadać kategorii zaszeregowania. Zarządzenie starosty nie podlega również publikacji w dzienniku urzędowym województwa. Przedmiotowy dodatek motywacyjny nie powinien być wliczany do maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta lub marszałek określi, w drodze zarządzenia, maksymalne miesięczne wynagrodzenie kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych.

Ponadto w art. 39 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych mowa o wynagrodzeniu. Z kolei na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej Rada Ministrów może przyjąć rządowy program dofinansowania wynagrodzeń oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników określonych w tym programie, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie. W odniesieniu do powyższej regulacji należ wskazać, że zgodnie z treścią Załącznika do uchwały Nr 62 Rady Ministrów w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027” program ten ma na celu wsparcie pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej w wyszczególnionych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznych i wykazanych zgodnie ze statystyką resortową. Jednocześnie powyższy dokument wprost przewiduje, że przedmiotowy dodatek motywacyjny nie stanowi podstawy naliczania świadczeń, odszkodowań i innych wypłat wynikających z odrębnych przepisów, w tym dodatkowego wynagrodzenia rocznego i nagród rocznych, jak również nie może pomniejszać dotychczas pobieranego wynagrodzenia, ani zastąpić innych przyznanych dodatków przez pracodawcę. To właśnie na podstawie tego warunku dofinansowania w ramach programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027” należy stwierdzić, że przedmiotowy dodatek motywacyjny nie powinien być wliczany do maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych.

Pobierz raport Legalis Administracja: Rozwój i zarządzanie kompetencjami pracowników samorządowych. Sprawdź