Dłuższe życie gwarancji

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji kodeksu cywilnego w tej sprawie. Jej autorem jest sejmowa Komisja ds. Petycji.

Chodzi o przypadki, kiedy konsument skorzystał z rękojmi i wymienił uszkodzony lub wadliwy towar na nowy. Okazuje się, że dziś po otrzymaniu towaru nie może on liczyć na to, że termin rękojmi zacznie biec na nowo. Korzysta więc z rękojmi ustanowionej dla wymienionego towaru. Ma to się zmienić.

Sejmowa komisja proponuje dodać do kodeksu cywilnego art. 568². Uregulowanie to przewiduje, że jeżeli kupującym jest konsument, termin odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi biegnie na nowo od dnia wymiany wadliwej rzeczy na nową, wolną od wad.

Z nowego przepisu skorzystają przede wszystkim osoby, które kupiły rzeczy ruchome, np. sprzęt AGD, RTV, odzież czy sprzęt sportowy. Obowiązuje dwuletni okres rękojmi za wady fizyczne tych produktów.

W praktyce oznacza to, że jeżeli np. nieprzemakalna kurtka po roku od daty zakupu zacznie przemakać i zostanie wymieniona na nową, to konsument dziś ma jeszcze rok rękojmi, a po zmianach będzie miał znowu pełne dwa lata. Teoretycznie zmiany dotyczą także nieruchomości – dla nich okres rękojmi wynosi pięć lat. Tu jednak raczej nie korzysta się z wymiany jednej nieruchomości na drugą.

Projekt powstał, gdy do komisji wpłynęła w ubiegłym roku w tej sprawie petycja mieszkańca Gdańska. Jego propozycja szła jednak znacznie dalej od tej sejmowej. Proponował m.in., by wprowadzić zakaz pobierania opłat za udzielanie gwarancji.

Posłowie chcą, by nowe przepisy w kodeksie cywilnym obowiązywały już od Nowego Roku.

—Renata Krupa-Dąbrowska

etap legislacyjny: pierwsze czytanie
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności