Dekret Bieruta blokuje wykup mieszkań spółdzielczych

Tysiące osób z bloków spółdzielczych nie może wykupić mieszkań, bo znajdują się one na gruntach objętych roszczeniami z dekretu Bieruta. Również kilkadziesiąt warszawskich spółdzielni mieszkaniowych od lat usiłuje wyprostować sytuację prawną gruntów, na których stoją ich bloki.

Budynki zostały wybudowane legalnie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku na podstawie obowiązującego wówczas prawa. Spółdzielnie dostawały też decyzje ówczesnych władz, że ustanowią na ich rzecz prawo użytkowania wieczystego gruntów. Jednak większość spółdzielni się tego nie doczekała.

Teraz z powodu starych zaniedbań mają poważne problemy z wyprostowaniem sytuacji prawnej swoich osiedli. Winne tej sytuacji są w dużej mierze roszczenia z dekretu Bieruta, które zgłaszają do gruntów dawni właściciele oraz ich następcy prawni. Efekt jest taki, że osoby, które mieszkają na tego typu osiedlach, nie mogą wykupić lokali. Ustawa z 21.8.1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 1774 ze zm.; dalej: GospNierU) zabrania bowiem ustanawiania prawa do gruntu, jeśli istnieją do niego roszczenia byłych właścicieli lub ich spadkobierców.

Wiele wniosków dekretowców jest rozpatrywanych od kilkudziesięciu lat, co często wynika z bezczynności organów administracji. Wpływa to negatywnie na spółdzielnie i ich członków. Nie wiadomo bowiem, kiedy problem roszczeń zostanie rozwiązany.

Ważne
Sejm poprzedniej kadencji uchwalił projekt nowelizacji GospNierU, jednak prezydent Komorowskiskierował go do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał, co prawda rozstrzygnął o jego zgodności, ale obecnie ustawa oczekuje na podpis prezydenta Dudy. 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności