Tak stwierdził WSA w Łodzi z 6.8.2020 r. (I SA/Łd 150/20, Legalis).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z 20.7.2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1461; dalej: AktyNormU), akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. Przy czym, w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym.

W omawianym przypadku uchwała rady gminy określała, że uchwała ta wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego z mocą obowiązującą od 1.7.2019 r. Zdaniem WSA w Łodzi takie sformułowanie w połączeniu z faktem, że uchwałę opublikowano w dzienniku urzędowym z 14.6.2019 r., oznacza, że można mieć wątpliwości, czy weszła ona w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia, czyli z dniem 28.6.2019 r., czy też z dniem 1.7.2019 r. Istotne w tym bowiem jest to, że początek mocy obowiązującej uchwały oznacza jej wejście w życie. Taka treść uchwały zawiera nie tylko wewnętrzną sprzeczność, ale także narusza art. 4 ust. 1 AktyNormU.

Ważne

Data wejścia w życia aktu prawa miejscowego nie może budzić wątpliwości, czy też wprowadzać w błąd, godząc jednocześnie w wyrażoną w art. 2 Konstytucji RP zasadę demokratycznego państwa prawnego.

W konsekwencji WSA w Łodzi stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej jej § 5 obejmującej sformułowanie: „z mocą obowiązującą od 1 lipca 2019 r.”.