Zmiany wynikają z ustawy z 14.8.2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu (Dz.U. z 2020 r. poz. 1493). Przepisy ustawy zmieniają postanowienia ustawy z 2.3.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U.z 2020 r. poz. 374 ze zm.).
W przepisach ustawy sprecyzowano, że karty teleporady są przechowywane przez okres 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Ustawa wprowadza dalsze zawieszenie obowiązków sprawozdawczych świadczeniodawców w zakresie przekazywania informacji o prowadzonych harmonogramach przyjęć oraz związanych z przekazywanymi informacjami obowiązków Narodowego Funduszu Zdrowia np. publikowania przekazywanych informacji oraz powiadamiania SMS pacjentów o terminie udzielenia im świadczeń.
W postanowieniach ustawy sprecyzowano również zasady zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 r. i planu finansowego na 2021 r. w sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Należy zaznaczyć, że w przypadku sporządzenia zmian planu finansowego na 2020r. co do zaistnienia sytuacji, których nie można było przewidzieć w chwili zatwierdzenia albo ustalenia planu oraz planu finansowego na 2021 r. nie stosuje się przepisów dotyczących opiniowania planu finansowego NFZ.
Ustawa określa również, że inne działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19 mogą być finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 lub z budżetu państwa.
Dodać należy, że ustawa wprowadza także zmianę dotyczącą okresu akredytacji na prowadzenie na kierunkach pielęgniarstwo lub położnictwo polegającą na tym, że okres akredytacji, kończący się w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ulega przedłużeniu na okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Dalsze zawieszenie obowiązków sprawozdawczych świadczeniodawców oraz zmiany co do przygotowania planu i zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia
Od 1 września br. wprowadzano dalsze zawieszenie obowiązków sprawozdawczych świadczeniodawców, a także zasady zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 r. i planu finansowego na 2021 r. w sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.