Czy samorządy stracą środki z UE?

Samorządy stracą 5 mld zł na oczyszczalnie ścieków, 1,5 miliarda złotych na inwestycje przeciwpowodziowe, 1 miliard na uporządkowanie gospodarki wód opadowych.

Trwają prace nad nową ustawą „prawo wodne”, która m.in. zwiększa centralizację zarządzania oraz określi nowe stawki opłat za pobór wody i odprowadzanie ścieków. Projekt wywołuje dużo kontrowersji, szczególnie wśród samorządowców, którzy obawiają się nowych opłat i utraty części środków związanych z decentralizacją.

Ministerstwo Środowiska alarmuje, że jeśli nowe prawo wodne nie zostanie uchwalone w terminie, samorządy stracą bardzo dużo funduszy. W tej chwili nie można bowiem aplikować o środki unijne. Jakkolwiek można oczywiście przygotowywać projekty, ale nie będzie ich certyfikacji.

Sytuacja nie zmieni się, dopóki nie zostanie uchwalone nowe prawo wodne, a w szczególności zasada zwrotu kosztu usług wodnych. Taki jest wymóg Komisji Europejskiej.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności