Czy rzeczywiście chronisz swoją prywatność?

Na początku należy wskazać, że korzystanie z przeglądarki w trybie prywatnym w żadnej z pięciu najpopularniejszych przeglądarek nie gwarantuje użytkownikowi prywatności. Niezależnie od tego w jakim trybie korzystamy z przeglądarki jest możliwość zidentyfikowania nas dzięki adresowi IP lub kontu użytkownika jeśli akurat z nich korzystamy.

Przeciętny użytkownik przeglądarki myśli, że dzięki korzystaniu z trybu prywatnego nie pozostawi żadnych śladów swojej obecności na komputerze. Niestety, specjaliści CyberNews sprawdzili, że jest to tylko teoria. Jak ustalili, niezależnie od trybu, z którego korzystamy, historia naszej aktywności jest zapisywana na urządzeniu lokalnym. Okres przechowywania historii na komputerze jest różny. Może wynosić od 1 sekundy do nawet 24 godzin, zależnie od odwiedzanej strony internetowej.

Długość przechowywania historii przeglądania zależy od ustawień konkretnej strony internetowej, którą odwiedzamy. Niestety to naraża nas na niebezpieczeństwo, korzystając z urządzeń, które nie są naszą własnością nie mamy pewności czy nie są one zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Tym samym, narażamy się na to, że ktoś może uzyskać informacje jakie witryny były odwiedzane oraz w jakim czasie.

Korzystając z publicznych urządzeń należy również pamiętać, że mogą one posiadać niewystarczające zabezpieczenia, co już powinno wzbudzić naszą ostrożność. Eksperci z CyberNews odkryli tysiące publicznych urządzeń, w których stwierdzono luki w zabezpieczeniu.

Co ciekawe nie tylko przeglądając strony w trybie prywatnym możemy być narażeni na przetwarzanie naszych danych, choć przeciętnej osobie może się wydawać, że powinny one zostać trwale usunięte i niedostępne. Niektórzy mogą korzystać z Venmo, aplikacji mobilnej, które pomaga w płatnościach, a należy do potentata w tej dziedzinie PayPal. W odróżnieniu od wielu popularnych aplikacji czy portali, które umożliwiają usunięcie zdjęć profilowych, w Venmo nie ma takiej możliwości. Co więcej, po zmianie zdjęcia profilowego, wszystkie zdjęcia są powszechnie dostępne, nawet gdy zmieni się ustawienia profilu na prywatny. Przesłane do Venmo zdjęcia są łatwe dostępne dla wszystkich, nie tylko dla użytkowników aplikacji.

By zminimalizować zagrożenie właściciele domen, stron internetowych powinni tak zaprojektować ustawienia (Privacy by default) by czas przechowywania historii na komputerze lokalnym był jak najkrótszy. Jako użytkownicy możemy ręcznie wyczyścić historię niezależnie od ustawień domen na które wchodzimy. Właściciele urządzeń za to muszą pamiętać by ich urządzenia posiadały aktualne oprogramowanie.

Źródło: https://cybernews.com/privacy/incognito-mode-doesnt-hide-your-browsing-history-heres-why/

https://cybernews.com/privacy/30-thousand-voip-devices-identifiable-worldwide/

https://www.buzzfeednews.com/article/katienotopoulos/paypals-venmo-exposes-old-photos
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności